IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RIO DE JANEIRO 2016
Na początek może kilka ciekawostek historycznych o starożytnych igrzyskach.
10 miesięcy przygotowań
Atleci szykujący się do igrzysk olimpijskich zobowiązani byli do przepracowania 10 miesięcy na treningach w gimnazjonach w swych rodzinnych miastach. Jedenasty miesiąc należało spędzić w Elis i trenować pod okiem hellanodików, którzy podejmowali decyzję o dopuszczeniu zawodników do startu. Po zakończeniu igrzysk zawodnikom przysługiwał miesiąc odpoczynku (w tym czas na powrót w rodzinne strony)
Starożytne luksusy
Basen z podgrzewaną wodą istniał w Olimpii już w 100 r. p.n.e.! W dwupoziomowym budynku na górnej kondygnacji usytuowano basen, zaś na dole palenisko, z którego gorące powietrze ogrzewało basen od spodu. W samym basenie znajdowała się metalowa grzałka, do której doprowadzano gorące gazy z paleniska znajdującego się obok.
Sława Triumfatora
Dorieus z Rodos, trzykrotny triumfator igrzysk olimpijskich w pankrationie (igrzyska 87-89. Olimpiady, 432-424 r. p.n.e.) został wzięty do niewoli przez Ateńczyków w jednej z ich bitew z Rodos. Kiedy wydało się, kim jest jeniec, natychmiast darowano mu wolność.
Olimpiady i sztuka
Grecja była ojczyzną wielu artystów tworzących dzieła o tematyce sportowej. Piękno ludzkiego ciała, często ukazanego podczas ćwiczeń sportowych, ukazywali twórcy tej miary co Fidiasz, Myron, Poliklet i Lizyp. Zwycięzców igrzysk sławił w swych pieśniach Bakchylides z Keos a w odach Anakreont. Największą sławę osiąga Pindar (518-446 r. p.n.e.), autor peanów na cześć zwycięzców igrzysk olimpijskich, pytyjskich, nemejskich i istmijskich. Do naszych czasów przetrwały cztery cykle jego dzieł, liczące 45 utworów. Pindar tworzył na zamówienie, uzyskując za swe poetyckie dzieła pokaźne sumy.
Wystarczył sam koń
Jeźdźca lub woźnicę w wyścigach konnych uważano za osobę o drugorzędnym znaczeniu. Zwycięzcą zostawał właściciel wierzchowca lub zaprzęgu. Na jednych z igrzysk koń Aura zrzucił tuż po starcie swego jeźdźca i samotnie pierwszy przybył do mety. Hellanodikowie bez żadnych zastrzeżeń ogłosili zwycięzcą jego właściciela - Fejdolasa z Koryntu.
Kallistefanos
święta oliwka w Altis, z której ścinano gałązki na olimpijskie wieńce, było bardzo stare (drzewko oliwne może żyć ok. 2000 lat). W Dysku olimpijskim, którego akcja toczy się w 476 r. p.n.e., roku igrzysk 76. Olimpiady, autor Jan Parandowski opisuje je jako stare, pogięte i zgrzybiałe. Pokryte mchem roiło się od mrówek a z dziupli sypało się próchno. Z popękanego pnia wyrastały dwie gałęzie podobne do mięśni atletów. Z tych gałęzi wyrastały witki stanowiące surowiec na wieńce.
Cesarz Neron Mistrzem Olimpijskim
Igrzyska 211. olimpiady miały się odbyć w roku 65 n.e. Jednak cesarz rzymski Neron nakazał ich przełożenie o dwa lata, ponieważ sam chciał wziąć w nich udział. W roku 65 doszło w Rzymie do próby przewrotu i zabicia satrapy (spisek Pizona) i cesarz nie mógł przybyć do Olimpii w prawidłowym terminie.
Neron triumfował w sześciu konkurencjach - zdobył wieniec olimpijski we wszystkich zawodach, w których startował: w rywalizacji heroldów, wyścigach czterokonnych i czteroźrebięcych rydwanów, ziesięcioźrebięcych zaprzęgów (konkurencji rozegranej tylko ten jeden raz), w konkursie muzycznym i dramatycznym.
Historyczne przekazy głoszą, że rywale cesarza w wyścigach hippicznych mocno starali się, aby ten mógł zwyciężyć. Wyścigu zaprzęgów dziesięcioźrebięcych podobno nawet nie ukończył, wypadłszy z wozu. Pozostali zawodnicy natychmiast zatrzymali się, a hellanodikowie ogłosili zwycięstwo Nerona. No cóż, lepiej było stracić wieniec, niż życie w razie pokonania krwawego władcy. Swój powrót do Rzymu cesarz zamienił w triumfalny wjazd, podczas którego niesiono przed nim 1808 nagród, jakie zdobył na różnych igrzyskach greckich.
Skąd czerpać wiedzę?
Źródłem obszernej wiedzy o starożytnych igrzyskach olimpijskich są księgi Pauzaniasza zwanego Periegetą, podróżnika, geografa i pisarza greckiego z II wieku p.n.e. Napisał on między innymi Przewodnik po Helladzie (Periegesis) w dziesięciu księgach. Księga V i VI poświęcone były Elidzie. Pojawił się tam opis Altis i jego budowli a także informacje o przebiegu igrzysk i o najsłynniejszych olimpionikach.
Konkurencje:
Dromos - bieg prosty
Diaulos - bieg podwójny
Dolichos - bieg długi
Hoplites dromos - bieg w uzbrojeniu
Pentathlon - pięciobój
Pygme - pięściarstwo
Pankration
Pale - zapasy
Hippika - jeździectwo
Zawody heroldów i trębaczy
Powróćmy jednak do Igrzysk W Rio do Janeiro.
Igrzyska odbędą się w dniach 5 – 21 sierpnia 2016 roku i weźmie w nich udział ponad 10 500 sportowców z 206 Narodowych Komitetów Olimpijskich. (Niektóre źródła podają liczbę 205) Medale zostaną rozdane w 31 dyscyplinach, w tym także w Rugby 7 i golfie, które wracają do programu igrzysk po wielu latach nieobecności.
Więcej liczb:
34 to liczba obiektów sportowych, na których odbędą się zawody
136 liczba damskich konkurencji
161 liczba męskich konkurencji
245 TYLU ZAWODNIKÓW LICZY POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA RIO 2016
306 tyle kompletów medali jest do zdobycia
3200 sędziów będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji
10 903 sportowców weźmie udział w brazylijskich igrzyskach
45 000 wolontariuszy będzie pomagać wszystkim uczestnikom igrzysk
85 000 osób w służbach mundurowych czuwać będzie nad bezpieczeństwem
10,4 mld euro to koszt organizacji igrzysk olimpijskich w Rio
Dyscypliny:
Badminton
Boks
Gimnastyka
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka sportowa
Skoki na trampolinie
Golf
Hokej na trawie
Jeździectwo
Judo
Kajakarstwo
Kajakarstwo górskie
Kajakarstwo
Kolarstwo
BMX
Kolarstwo górskie
Kolarstwo szosowe
Kolarstwo torowe
Koszykówka
Lekkoatletyka
Łucznictwo
Pięciobój nowoczesny
Piłka nożna
Piłka ręczna
Piłka wodna
Pływanie
Pływanie synchroniczne
Podnoszenie ciężarów
Rugby 7
Siatkówka
Siatkówka (halowa)
Siatkówka plażowa
Skoki do wody
Strzelectwo
Szermierka
Taekwondo
Tenis stołowy
Tenis ziemny
Triathlon
Wioślarstwo
Zapasy
Żeglarstwo
Nie wszystko poszło tak jak trzeba?
Olimpijczycy narzekają na warunki w hotelach, w których zostali zakwaterowani.
Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski, którzy będą reprezentować Polskę podczas tej wielkiej sportowej imprezy, na swoich profilach na portalach społecznościowych zamieścili zdjęcia warunków, jakie zastali po przylocie do Rio. Te delikatnie mówiąc, pozostawiają wiele do życzenia.
Przykłady:
Prysznic
Popsuta spłuczka z robakami
Kuchnia bez wyposażenia
Brak okna
Zapraszam Was do komentowania wydarzeń z Rio, zamieszczania tu jakiś ciekawostek, wpadek, absurdów, najważniejszych informacji na temat igrzysk. Do kibicowania naszym i ogólnego śmieszkowania
źródła:
http://www.olimpijski.pl/pl/127,ciekawostki.html
http://ofsajd.onet.pl/newsy/absurdy-igrzysk-olimpijskich-w-rio/ls13e0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Letnie_Igrzyska_Olimpijskie_2016